Ciekawostki

Ciekawostki regionalne

Kilka słów o pamiątkach:
Czym są pamiątki ?
Dla przeciętnego człowieka to gromadzone w zakamarkach naszego mózgu wspomnienia, wspomnienia o osobach, miejscach i zdarzeniach. Dla niektórych to zdjęcia na których próbujemy zatrzymać uciekający czas. Dla innych to zebrane w trakcie wycieczki szyszki, kamienie czy inne drobiazgi. Ci poruszając się po terenach chronionych jak Parki Narodowe, czy rezerwaty powinni zwrócić uwagę na regulamin danego obiektu aby swoją pasją nie narobić sobie niepotrzebnych kłopotów. Wreszcie dla niektórych osób pamiątki to zakupione widokówki, oferowane w punktach handlowych bibeloty z napisami miejscowości, nazw obiektów lub artystyczne, bądź pseudoartystyczne wyroby sięgające do wizerunków odwiedzanych miejsc czy ich charakterystycznych obiektów.


Pamiątki związane ze zwiedzanymi obiektami:
Jest pewna grupa pamiątek, które można pozyskać w trakcie zwiedzania różnych obiektów czy miejsc. Nic nie kosztują a są ciekawym przejawem inwencji twórczej osób odpowiedzialnych za utrzymanie zwiedzanych miejsc czy obiektów. Ta grupa to darmowe foldery, z których możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o odwiedzanych miejscach. Do tej grupy zaliczyć można również bilety wstępu do danego obiektu oraz pamiątkowe stemple, które można sobie odbić na widokówce, zwykłej kartce, w pamiętniku bądź w prowadzonej pamiątkowej kronice wycieczek rodzinnych.

W dobie panujących wszędzie kas fiskalnych i otrzymywanych z nich wydruków w postaci paragonu, który jest raczej kiepską pamiątką należy docenić ludzi, którym się chce wydawać dla turystów ozdobne bilety wstępu jak poniższy do ruin Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie.
bilet do ruin Zamku w Ojcowie
Przedstawia on próbę rekonstrukcji zamku, w jego najlepszym okresie istnienia dając nam możliwość porównania z tym co ocalało do dzisiaj.
pamiątkowy stempel okolicznościowy ojcowskiego ZamkuW kasie wejściowej można jeszcze uzyskać taką oto pieczątkę:

Te małe czasami wykonane przez uznanych grawerów mini obrazki starają się oddać charakter miejsca w którym się znajdujemy. Tutaj przedstawione fragmenty graficzne nawiązują do ruin zamku, a napis Ojcowski Park Narodowy i Zamek w Ojcowie dopełnia jedynie formalności o jaki obiekt chodzi.
 

C. dalszy - str.2 ->

 
  AGLER © 2006 - 2012