O P N

Chełmowa Góra

Chełmowa Góra - najwyższe wzniesienie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jego wysokość to 473 metry nad poziomem morza. Stoki Chełmowej Góry porośnięte są buczyną karpacką objętą ochroną w formie rezerwatu ścisłego. Na północnych stokach występuje siedlisko przyrodnicze podlegające ochronie w postaci jaworzyny górskiej z paprocią języcznikiem zwyczajnym i należącą do kapustowatych miesiącznicą trwałą. Jednoroczna miesiącznica będąca krewną tej ostatniej jest uprawiana w ogrodach. Ma fioletowe kwiaty, a jej owocostany nadają się do suchych bukietów. Czasami bywa potocznie nazywana "Judaszowymi srebrnikami".

fragment buczyny karpackiej


<-- fragment lasu - objęta ochroną buczyna karpacka


Od jej północno-zachodniej strony znajduje się wejście do Groty Łokietka. Prowadzi tam, do niego czarny szlak pieszy ze Złotej Góry przez Ojców. Szlak wznosi się po wschodnim zboczu góry, od jej podnóża u zbiegu dwóch największych Dolin Parku: Doliny Prądnika i drugiej co do wielkości Doliny Sąspowskiej. Tutaj w niewielkiej odległości od wejścia do Jaskini Łokietka, do szlaku czarnego dochodzi szlak niebieski kierujący się w swym dalszym biegu w stronę Bramy Krakowskiej.

Skała zwana Rękawicą w dole Źródełko Miłości


Skała zwana Rękawicą w dole z prawej strony widoczne Źródełko Miłości -->


Oprócz Chełmowej Góry na terenie Parku istnieje jeszcze kilka wzniesień określonych nazwą Góra.
Są to:
Góra Koronna zawierająca w swym wnętrzu Jaskinię Ciemną, oraz na zboczu charakterystyczną Skałę zwaną Rękawicą zza której roztacza się piękny widok na Bramę Krakowską i Źródełko Miłości; Góra Okopy z Jaskinią Okopy Wielka Dolna leżącą na jej zboczu poniżej doskonałego punktu widokowego na Skale Wapiennik, na Górze Okopy znajdują się również pozostałości wałów wczesnośredniowiecznego grodu; Góra Rusztowa z niedostępną dla turystów Skałą Sfinks; Góra Zamkowa z ruinami Zamku Kazimierzowskiego i Złota Góra na której ma początek czarny szlak do Jaskini Łokietka. 
  AGLER © 2006 - 2012