O P N

Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa - jest najbardziej znaną skałą Ojcowskiego Parku Narodowego i chyba najbardziej znaną skałą naszego kraju, niejednokrotnie błędnie kojarzona z miejscowością Ojców. Skała jest położona administracyjnie na terenie wsi Sułoszowa, a właściwie na terenie osady Pieskowa Skała, która wchodzi w jej skład.

Maczuga Herkulesa - najbardziej znana skała Ojcowskiego Parku Narodowego


Maczuga Herkulesa - najbardziej znana skała Ojcowskiego Parku Narodowego -->


Maczuga Herkulesa, jak również inne skały, grupy skał wyłaniające się z dolin i wąwozów Ojcowskiego Parku Narodowego są, podobnie jak i owe doliny, dolinki i wąwozy wynikiem wielowiekowego liczonego w milionach lat działania zjawisk krasowych. Były to procesy dla skał niszczące, określane jako chemiczne wietrzenie skał, tutaj wapiennych przez płynące wody, a w tym wypadku wody powierzchniowe. W skrócie ujmując, przez miliony lat działające w ten niszczycielski sposób wody spowodowały, że dzisiaj możemy podziwiać takie piękne "budowle" natury i możemy na ich temat opowiadać różne czasem bardzo przedziwne historie.

Właśnie kilka takich historii przez lata zostało opowiedzianych o tym wspaniałym ostańcu. Od tychże historii otrzymał on przeróżne nazwy jak: Maczuga Kraka, Sokola Skała, Czarcia Skała czy Skała Twardowskiego. Na dzień dzisiejszy jest Maczugą Herkulesa.

Skała jest zbudowana z twardych wapieni skalistych, ma wysokość 25 metrów. Jest posadowiona na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 metrów. Pierwsze udokumentowane wejście na jej szczyt miało miejsce w 1933 roku. Wyczynu tego dokonał Leon Witka z Katowic. Na jej szczycie znajduje się 2 metrowy krzyż upamiętniający to wydarzenie. Kolejne wejścia na szczyt miały miejsce w latach 1935 i 1936. Obecnie z racji, że jest obiektem znajdującym się na terenie Parku Narodowego wejście na szczyt jest zabronione. 
  AGLER © 2006 - 2012