Sułoszowa

Wieś Sułoszowa

herb Gminy Sułoszowa Sułoszowa - gmina i malowniczo położona wieś, od której gmina bierze swoją nazwę, w północno-zachodniej części województwa małopolskiego, w powiecie krakowskim w odległości 27 kilometrów od stolicy regionu Krakowa i 12 kilometrów od Olkusza. Jest typową wsią ulicówką i równocześnie jedną z najdłuższych wsi w Polsce. Rozciąga się na odcinku 10 kilometrów, w górnej części Doliny Prądnika i na wierzchowinie jurajskiej. Znajduje się tu wiele stromych skał o przedziwnych niejednokrotnie kształtach i nazwach.

Początki wsi sięgają XIV wieku. Układ przestrzenny Sułoszowej został zaliczony do II grupy zabytków architektury. Do dziś zachowało się we wsi kilka starych zagród - okołów. Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej


Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej -->


Powierzchnia gminy to około 53 kilometry kwadratowe. Jest typową gminą wiejską nastawioną na rolnictwo, jej użytki rolne zajmują około 90 % powierzchni a około 7 % to lasy.

Cała gmina leży w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. W skład Gminy Sułoszowa wchodzą wsie: Sułoszowa, Wielmoża i Wola Kalinowska. Wieś Sułoszowa jest podzielona na trzy działy będące odrębnymi sołectwami.

Na terenie wsi a dokładnie na terenie jej I działu jest położona historyczna osada, która jest perełką całej gminy. Ta perełka to Pieskowa Skała oraz jej dwie największe atrakcje skała Maczugą Herkulesa zwana i średniowieczny zamek. Ten fragment gminy stanowi część Ojcowskiego Parku Narodowego i podlega jego rygorom w dziedzinie ochrony przyrody.

Na terenie Sułoszowej ma swój początek rzeka Prądnik, od której ta najpiękniejsza dolina Parku bierze swoją nazwę, i która jest niejako "sprawcą" powstania zamysłu ochrony tego naszego pięknego kawałka Polski. Przez wieś przebiega Szlak Orlich Gniazd. We wsi znajdują sie dwa kościoły.


 
  AGLER © 2006 - 2012