Agroturystyka u Agaty

Najbliższa okolica

Najbliższe tereny wokół naszych noclegów to przede wszystkim Ojcowski Park Narodowy. To podstawowa atrakcja, która od wielu dziesięcioleci przyciąga ludzi na nocleg do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Najbliższa okolica to również odległy o 20 kilometrów Kraków, przez stulecia będący stolicą naszej Rzeczpospolitej, siedziba królów i władców Polski, jedno z największych centrów nauki i kultury ówczesnej Europy. W odległości 20 km od nas zlokalizowany jest Olkusz, miasto o wieloletniej tradycji z urokliwym rynkiem, będący przez wiele lat administracyjną stolicą naszego regionu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ojcowski_Park_Narodowy

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy: Najmniejszy z naszych parków narodowych utworzony w 1956 roku staraniem wielu przyrodników, zakochanych w pięknie tego skrawka naszej ojczystej przyrody. Najwybitniejszemu orędownikowi jego utworzenia profesorowi Władysławowi Szaferowi zostało poświęcone Parkowe Muzeum Przyrodnicze.

Ostańce i jaskinie

W okolicy jest ich wiele, każda widoczna skała posiada swoją nazwę, a z wieloma wiążą się ciekawe opowieści lub legendy. Porównywalnie rzecz ma się z jaskiniami, które czasami zwyczajowo nazywane są grotami.

 • Najpopularniejsze:
 • Brama Krakowska
 • Maczuga Herkulesa
 • Jaskinia Ciemna
 • Jaskinia Łokietka
 • Jaskinia Nietoperzowa
 • Jaskinia Wierzchowska Górna

Zamki i grody

Pobliski obszar miał duże znaczenie strategiczne ze względu na korzystne ukształtowanie terenu. Dlatego w średniowieczu powstawały tutaj niezwykłe budowle z których wciąż możemy podziwiać m.in. dwa zamki leżące na słynnym Szlaku Orlich Gniazd:

 • Zamek w Pieskowej Skale
 • Zamek w Ojcowie

Szlaki

Przez OPN biegnie kilka szlaków turystycznych o łącznej długości ok. 46 km.

 • Szlak czerwony: najpopularniejszy, nosi nazwę "Szlaku Orlich Gniazd". Rozpoczyna się w Częstochowie a kończy w Krakowie. W naszej okolicy przebiega dnem Doliny Prądnika, wspólnie ze szlakiem niebieskim od Bramy Krakowskiej do Grodziska. Wchodzi na teren Ojcowskiego Parku Narodowego w Prądniku Korzkiewskim.
 • Szlak niebieski - tzw. szlak warowni jurajskich. Prowadzi przez wieś Czajowice, wąwóz Ciasne Skałki i Bramę Krakowską. Później łączy się ze szlakiem czerwonym wspólnie biegnąc aż do Grodziska, skąd później wiedzie do Skały.
 • Szlak żółty - Szlak Dolinek Jurajskich. Prowadzi obok Bramy Krakowskiej do ujścia rzeki Sąspówki a dalej doliną Sąspowską. Idąc tym szlakiem można podziwiać wiele jaskiń, Wąwóz Jamki a także Źródło Harcerza. Następnie szlak podąża przez Sąspów, Kalinów i dociera do Pieskowej Skały.
 • Szlak zielony: jest to szlak lokalny zaczynający się w Dolinie Sąspowskiej prowadzący do Jaskini Ciemnej, następnie szczytami Góry Koronnej na Wzgórze Okopy. Później szlak schodzi do doliny Prądnika i do Ojcowa. Na całej jego długości rozplanowane są punkty widokowe, a równocześnie z nim biegnie ścieżka dydaktyczna.
 • Szlak czarny: ma swój początek przy Grocie Łokietka, przechodzi obok skały Jonaszówka do Wzgórza Zamkowego skąd prowadzi na Złotą Górę i opuszcza teren Parku. Biegnie przez wieś Wola Kalinowska zaraz obok naszej Agroturystyki po czym powraca na teren Parku. Później biegnie przez Młynnik na Słoneczną Górę a następnie na parking pod Zamkiem w Pieskowej Skale przy willi "Chopin".

Agroturystyka u Agaty: wygodne pokoje, mnogość atrakcji – najlepsza oferta wypoczynku w okolicy Jury Krakowsko-Częstochowskiej rekomendowana przez portal Meteor.

Close Menu